Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej?

Data publikacji 26 maja 2022


Każda dorosła osoba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu odgrywa aktywność fizyczna. O ile młodszych dzieci nie trzeba specjalnie zachęcać do ruchu, o tyle starsze dzieci wolą aktywność przed komputerem czy telewizorem. Jak więc zachęcić je do tego, aby zaczęły się ruszać, wpajając im tym samym ten zdrowy nawyk?

Przykład od rodziców

Rodzice, którym zależy na tym, aby dzieci zaczęły uprawiać sport, na początek sami powinni przyjrzeć się dokładnie temu, jaki styl życia prowadzą. Tutaj doskonale sprawdza się dobrze znane powiedzenie, że przykład idzie z góry. Jeśli dziecko obserwuje rodziców, którzy większość dnia spędzają przed telewizorem, samo nie jest skłonne do aktywności fizycznej. Ponadto, rodzic przestaje być w tej kwestii jakimkolwiek autorytetem. Dlatego też warto zaproponować dziecku wspólną aktywność fizyczną, dzięki której zrozumie, że jest ona ważna w każdym wieku. Dodatkowo jest to sposób na ciekawe spędzenie czasu z pociechą. Wspólne wyjście na rower, jazda na rolkach czy wyjście na basen będą doskonałą motywacją dla dziecka.

Sprzęt wysokiej jakości

Niektóre formy aktywności fizycznej nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu, inne natomiast tak. Bez względu na to, jaką wybraliśmy dla dziecka dyscyplinę (bądź jaką ono samo sobie wybrało), warto zapewnić mu najwyższej klasy sprzęt oraz strój. Dobrze, aby pociecha sama brała udział w jego wyborze, oczywiście pod nadzorem rodziców. Przykładem będzie chociażby strój kąpielowy na treningi pływania czy kolorowe pasy w judo, które zachęcą wizualnie pociechę. Jeśli natomiast do uprawiania konkretnej dyscypliny potrzebny jest sprzęt, postawmy na wysokiej jakości produkty, pochodzące od znanych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że posłużą one dziecku przez dłuższy okres czasu i będą motywowały je do doskonalenia posiadanych umiejętności.

Różnorodne formy aktywności

Nawet zawodowi sportowcy nie uprawiają przez cały czas tylko jednej dyscypliny, urozmaicając sobie nieco treningi. Powodem jest fakt, iż nawet ulubiony sport może się z czasem znudzić, dlatego warto postawić na różnorodność. Jeśli dziecko uczęszcza na treningi piłki nożnej, w weekend lepiej zaproponować mu wyjście na rower. W przypadku, gdy na co dzień pociecha uczy się pływać, z rodzicami niech wspina się po ściance. Różnorodne formy aktywności fizycznej pozwalają także znaleźć dziecku taką, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Latem warto postawić na ruch na świeżym powietrzu, zimą natomiast na zajęcia zorganizowane bądź treningi na halach sportowych.

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej nie jest trudne, jednak wymaga pewnego zaangażowania ze strony rodziców. Warto pamiętać, że jeśli dziecko nabierze dobrych nawyków w młodości, to w życiu dorosłym uprawianie sportu, a tym samym dbanie o siebie, przyjdzie mu bardzo łatwo. Dobrze więc zadbać, aby pociecha nie tylko ruszała się na co dzień, ale też znalazła sport, który będzie dla niej prawdziwą pasją. Dzięki temu ruch stanie się nie obowiązkiem, a czystą przyjemnością. 

 

 

Zakopane wita

Redakcja willa-koala.pl

Witajcie na willa-koala.pl, gdzie nasz zespół ekspertów z obszarów turystyki, zdrowia i diety łączy swoją wiedzę, aby dostarczać unikalne i inspirujące treści. Zapraszamy Was do podróży przez świat fascynujących miejsc, zdrowego stylu życia i praktycznych porad żywieniowych, tworząc wspólnie przestrzeń do odkrywania harmonii między podróżami, zdrowiem a smakiem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

torba podróżna