willa-koala.pl

willa-koala.pl – turystyka, zdrowie, dieta

Lublin atrakcje turystyczne
Turystyka

Lublin atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zobaczyć?

Miasto założone w VI wieku, niegdyś będące ważną osadą handlową, a dzisiaj piastujące miano stolicy województwa lubelskiego – Lublin oferuje wiele ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć.

W mieście Lublin atrakcje turystyczne stanowią wyjątkową gratkę dla fanów zabytków sprzed lat, cennych dzieł sztuki, ale również rustykalnych klimatów. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne czekają w Lublinie!

Zamek Lubelski

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Lublina jest Zamek Lubelski, który pochodzi z XII wieku, lecz był wielokrotnie przebudowywany. Aktualnie znajduje się tam placówka Muzeum Narodowego, w którym można oglądać ciekawe eksponaty i dzieła sztuki, w tym obrazy słynnego Jana Matejki.

Zespół zamkowy w Lublinie obejmuje również XIII-wieczny donżon – budowlę obronno-mieszkalną, a także kaplicę Trójcy Świętej, która zdobiona jest cennymi freskami bizantyjsko-ruskimi, które zostały namalowane na zlecenie Władysława Jagiełły.

Brama Krakowska i Brama Grodzka

Stare Miasto w Lublinie otoczone jest pozostałościami dawnych murów miejskich. Wśród nich wyróżniają się dwie zabytkowe bramy – Brama Krakowska oraz Brama Grodzka, która nazywana jest też Żydowską.

Wieża Trynitarska

Neogotycka wieża z dzwonnicą, która jest również jednym z najwyższych punktów w Lublinie. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można oglądać szeroką panoramę miasta.

Trybunał Koronny – stary ratusz

Na obszarze Starego Miasta jednym z cennych zabytków jest także Trybunał Koronny, który nazywany jest starym ratuszem. W przeszłości był on miejscem, w którym odbywały się sądy Korony Królestwa Polskiego I Rzeczypospolitej na Małopolskę. Budowa rozpoczęła się w XIV wieku, natomiast ratusz przebudowano w XVIII wieku w stylu klasycystycznym.

Plac Litewski

Położony przy ulicy 3 Maja i Krakowskie Przedmieście, zdobiony pomnikami Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza, a także otoczony zabytkowymi pałacami: Czartoryskich, Lubomirskich i Gubernialnym. Na terenie Placu Litewskiego znajduje się również efektowna fontanna multimedialna.

Plac po Farze

Innym słynnym placem w Lublinie jest Plac po Farze, na którym można zobaczyć wyeksponowane fundamenty dawnego kościoła farnego św. Michała Archanioła.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Na uwagę zasługuje także położone na obrzeżach miasta Muzeum Wsi Lubelskiej. To skansen, na terenie którego można oglądać ciekawe zbiory w postaci zabytkowych chałup, dworku, wiatraka, kościoła, kuźni, piwiarni i wielu innych obiektów. Można również zajrzeć do środka budynków, aby zobaczyć, jak ludzie żyli przed laty.