Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy Odbijacze do łodzi

Odbijacze do łodzi, fajny gadżet czy niezbędnik zapewniający bezpieczeństwo?

Data publikacji 4 czerwca 2022


Odbijacze  to elementy znane w środowisku żeglarskim od wielu lat. Stanowią pewnego rodzaju must have w wyposażeniu każdej łodzi. Zapewniają bezpieczeństwo, oraz ułatwiają manewrowanie a w czasie postoju przydają się gdy coś stanowi zagrożenie dla zacumowanej łodzi. 

Odbijacze do łodzi jako element obowiązkowy w wyposażeniu

Mimo tego że przepisy prawa nie narzucają wszystkim posiadaczom łodzi zaopatrzenia ich w odbijacze, to warto zamontować je dla własnego bezpieczeństwa. W przypadku łodzi powyżej 3,5 m są one zobligowane do posiadania na wyposażeniu odpowiedniej ilości odbijaczy. Ilość ta zależy od wielkości obiektu pływającego. 

W nomenklaturze prawnej, nie istnieją zapisy dotyczące tego ile odbijaczy do łodzi powinno się znajdować na wyposażeniu, jednak dobre doświadczenia mówią, że powinniśmy posiadać taką ilość, która zabezpieczy przód, tył oraz środek łodzi. W tym przypadku niewątpliwie sprawdza się zasada lepiej mieć jeden więcej niż za mało. 

Za co odpowiadają odbijacze do łodzi?

Odbijacze do łodzi, mimo swojego niepozornego wyglądu pełnią bardzo ważną rolę na łodzi – chronią poszczególne elementy łodzi przed uderzeniami. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa łodzi oraz jej użytkownikom, odbijacze pełnią jeszcze jedną bardzo ważną rolę – zabezpieczają łódź przed ewentualnymi uszkodzeniami o nabrzeże w trakcie cumowania łodzi. W związku z tym że to na nich skupia się cała siła ewentualnego uderzenia, ważne jest by były one wykonane z elastycznego, ale jednocześnie trwałego tworzywa, oprócz tego powinny być odporne na zmiany temperatur i kontakt z wodą. 

Zazwyczaj odbijacze do łodzi produkuje się z winylu, który pompowany jest powietrzem. 

Jaki odbijacz do łodzi będzie najlepszy? 

Stając przed wyborem odbijacza do łodzi ważne jest by zwrócić uwagę na wielkość odbijacza, jego wagę, długość i średnicę, kształt w jakim występuje, najczęściej odbijacz przypomina w kształcie cygaro, ale na rynku można też znaleźć modele podobne do rogala. Ze względów estetycznych warto zwrócić uwagę również na kolor, obecnie na rynku oferowane są odbijacze do łodzi w całej gamie kolorystycznej, dzięki temu każdy posiadacz łodzi będzie w stanie idealnie dopasować barwy. 

Możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje odbijaczy do łodzi: 

  • odbijacze pomostowe – jak sama nazwa wskazuje użytkowane są na pomostach, a ich zadaniem jest ochrona dziobów i rantów łodzi; 
  • odbijacze dziobowe – montowane są na dziobach, chroniąc je przed uszkodzeniami. 

Ciekawostki o odbijaczach do łodzi 

W środowisku żeglarskim, przyjęło się że w czasie wypływania z portu odbijacze do łodzi powinny być schowane, jest to nie tylko zasada umowna, ale wynika to przede wszystkim z dbałości o sprzęt – jeśli nie schowamy odbijacza, uderza o burtę, porusza się w wyniku czego może się odczepić i zgubić. Odbijacze do łodzi wyciągnięte już w czasie wypłynięcia dodatkowo świadczą o braku profesjonalizmu wśród załogi łodzi. 

Duży wybór odbijaczy do łodzi, oraz innego sprzętu żeglarskiego znajdziesz na stronie – https://elektrykajachtowa.pl. Po wejściu w link skompletujesz pełne wyposażenie, by wypłynąć na wielkie wody. 

 

Zakopane wita

Redakcja willa-koala.pl

Witajcie na willa-koala.pl, gdzie nasz zespół ekspertów z obszarów turystyki, zdrowia i diety łączy swoją wiedzę, aby dostarczać unikalne i inspirujące treści. Zapraszamy Was do podróży przez świat fascynujących miejsc, zdrowego stylu życia i praktycznych porad żywieniowych, tworząc wspólnie przestrzeń do odkrywania harmonii między podróżami, zdrowiem a smakiem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Akcesoria samochodowe