Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport jak jeździć na łyżwach

Jak jeżdzić bezpiecznie na łyżwach?

Data publikacji 30 marca 2021

Gdy nadchodzi zima wiele lodowisk przeżywa oblężenie. Z obiektów tych najczęściej korzystają takie osoby, które jeżdżą na łyżwach tylko rekreacyjnie. Nic zatem dziwnego, że bardzo często można zaobserwować, jak niedoświadczeni łyżwiarze wpadają na barierki czy innych użytkowników lodowiska. W celu skutecznego uniknięcia takich niekomfortowych, a często bardzo bolesnych zdarzeń, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jazdy na łyżwach, a później przećwiczyć je na wybranym lodowisku.

Jak jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach to niełatwe zadanie, które wymaga posiadania odpowiednich umiejętności. Co prawda nie da się ich nabyć od razu, ale regularne ćwiczenia pozwalają opanować technikę jazdy.

Duże znaczenie ma umiejętność utrzymania równowagi. Gdy cały ciężar ciała skupia się bowiem na płozach, to wówczas początkujące osoby chwieją się i nie potrafią utrzymać równowagi. Podczas jazdy na łyżwach niezwykle ważne jest, aby rozkładać ciężar ciała na centralnej oraz przedniej części stóp. Z kolei kolana powinny być zawsze lekko zgięte. Ponadto nogi powinny znajdować się blisko siebie, ale nie zbyt blisko, bowiem uniemożliwia to wykonywanie posuwistych ruchów nóg. Ważne jest również to, aby czubki butów łyżwiarskich odchylać od siebie na zewnątrz.

Nauka jazdy na łyżwach zazwyczaj rozpoczyna się od opanowania jazdy jodełką. Polega ona na przeniesieniu ciężaru swego ciała na tylną nogę, odepchnięciu się w bok, a następnie przeniesieniu ciężaru na nogę przednią. Ważne jest, aby noga, którą się odpychamy przez chwilę pozostawała w powietrzu.

Jak poprawnie skręcać na łyżwach?

Podczas nauki jazdy na łyżwach trzeba też dobrze opanować technikę skręcania. W tym celu trzeba jechać łyżwami w taki sposób, aby były one ustawione do siebie równolegle, a następnie mocno odepchnąć się nogą zewnętrzną i przenieś ciężar na nogę wewnętrzną, a więc tą która skręca. Ważne jest również to, aby podczas wykonywania skrętu odpowiednio balansować ramionami oraz kręgosłupem.

Sprawne hamowanie na łyżwach

Często zdarza się, że podczas nauki jazdy na łyżwach wielu osobom najwięcej trudności sprawia hamowanie. Na lodowiskach bardzo często można spotkać takich łyżwiarzy, którzy z rozpędu wpadają na barierki, bowiem nie potrafią się zatrzymać.

Bardzo skuteczne jest hamowanie pługiem, które polega na przeniesieniu ciężaru ciała na przednią nogę i dociśnięciu płozy do tafli. Ważne jest, aby podczas wykonywani tego manewru przednia łyżwa znajdowała się pod kątem 45 stopni.

Opanowanie techniki jazdy oraz hamowania pozwala na spędzanie na lodowisku wielu miłych oraz radosnych chwil.

Zakopane wita

Redakcja willa-koala.pl

Witajcie na willa-koala.pl, gdzie nasz zespół ekspertów z obszarów turystyki, zdrowia i diety łączy swoją wiedzę, aby dostarczać unikalne i inspirujące treści. Zapraszamy Was do podróży przez świat fascynujących miejsc, zdrowego stylu życia i praktycznych porad żywieniowych, tworząc wspólnie przestrzeń do odkrywania harmonii między podróżami, zdrowiem a smakiem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rowerem po Bieszczadach