Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś
Turystyka Jaki plecak w góry wybrać? Poradnik

Jaki plecak w góry wybrać?

Data publikacji 12 lipca 2021

Plecak górski, podobnie jak pozostałe elementy wyposażenia piechura, powinien być odpowiednio dobrany do warunków, jakie zazwyczaj panują w górach. Co to oznacza i w jaki sposób przygotować się na wyprawę?

Odpowiedni rozmiar

Niemalże każdy plecak turystyczny charakteryzuje się dość dużym rozmiarem, jednak wymiary te mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego modelu. Warto wybrać taki plecak, którego rozmiar będzie odpowiedni pod względem potrzeb, ale również gabarytów osoby, która będzie go nosiła. Co oczywiste, osoby nieco niższe, nie będą czuły się komfortowo z plecakiem turystycznym, który będzie zadowalający dla kogoś, kto mierzy 190 cm wzrostu. Dodatkowo, ci którzy ruszają na górskie wyprawy w parach, paradoksalnie mogą zakupić nieco mniejsze plecaki, gdyż prowiant i niezbędne sprzęty można podzielić pomiędzy obydwu piechurów.

Wytrzymała konstrukcja

Poszukując odpowiedzi na pytanie jaki plecak w góry będzie najodpowiedniejszym wyborem, warto zastanowić się również nad jego konstrukcją. To plecak, który będzie towarzyszył w górskich wyprawach, a co za tym idzie – musi być wytrzymały i stabilny. W związku z tym warto zwrócić baczną uwagę na to, by wybrać dobrej jakości plecak turystyczny, który jest stabilny i wykonany z wysokiej klasy, wytrzymałych materiałów. To nie tylko zwiększy bezpieczeństwo na trasie, ale również sprawi, że ten element ekwipunku każdego górskiego wędrowca po prostu posłuży znacznie dłużej. Tym samym ostateczny koszt zakupu plecaka spadnie.

Wodoodporne materiały

Piesze wycieczki, bez względu na to, czy odbywają się w lesie, w górach czy nad morzem, charakteryzują się pewną nieprzewidywalnością. Nawet sprawdzenie prognozy pogody na kilka godzin przed wyjściem nie daje gwarancji, że piechurów nie zaskoczy nagła zmiana pogody. W związku z tym warto wybrać plecak górski, który będzie wykonany z wodoodpornego materiału. Dzięki temu znajdujące się w jego wnętrzu przedmioty będą chronione przed zalaniem i tym samym sprawią, że wycieczka zakończy się bezpiecznie i w możliwie komfortowych warunkach, nawet podczas opadów deszczu.

Duża liczba kieszonek

Jaki plecak w góry wybrać? Taki, który da możliwość posortowania całej zawartości! To ogromna wygoda, gdy możemy umieścić napój w osobnej kieszonce (a przy okazji bezpieczeństwo dla wnętrza plecaka – nic nie zostanie zalane w razie nieszczelności bidonu), umieścić dokumenty w innym miejscu, a odrębnie schować drobne, wartościowe przedmioty, jak gotówkę czy kartę płatniczą. Dlatego też wybierając plecak turystyczny, warto zwrócić uwagę na to, ile ma on przegródek. Z reguły modele wyposażone w większą ilość kieszonek są droższe, jednak w tym przypadku naprawdę warto kierować się nie ceną, ale wygodą i wybrać plecak, w którym każda rzecz zabrana na wyprawę będzie miała swoje miejsce. To zapewni wygodę na przykład podczas poszukiwania drobnych przedmiotów w trakcie deszczu (gdy liczy się każda chwila, by nie zalać wnętrza plecaka) czy w pochmurny dzień, gdy ilość światła nie jest wystarczająca i przeszukiwanie wszystkich przedmiotów znajdujących się w jednej przegródce będzie po prostu utrudnione.

Bezpieczeństwo dla kręgosłupa

Nie można zapominać również o kwestii bezpieczeństwa samego piechura. Dlatego też warto wybrać plecak górski, który będzie ergonomiczny i tym samym uchroni jego właściciela przed niebezpiecznymi urazami okolic kręgosłupa. Plecaki górskie bywają dość mocno obciążone, dlatego ma to podwójnie duże znaczenie! Jak widać, wybór odpowiedniego plecaka turystycznego to nie lada zadanie. Warto poświęcić mu nieco uwagi tak, by zapewnić sobie na trasie bezpieczeństwo, wygodę i odpowiednią pojemność.

Artykuł powstał przy współpracy z https://primado.pl/

Zakopane wita

Redakcja willa-koala.pl

Witajcie na willa-koala.pl, gdzie nasz zespół ekspertów z obszarów turystyki, zdrowia i diety łączy swoją wiedzę, aby dostarczać unikalne i inspirujące treści. Zapraszamy Was do podróży przez świat fascynujących miejsc, zdrowego stylu życia i praktycznych porad żywieniowych, tworząc wspólnie przestrzeń do odkrywania harmonii między podróżami, zdrowiem a smakiem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podróżowanie samochodem