willa-koala.pl

willa-koala.pl – turystyka, zdrowie, dieta

olej z czarnuszki przeciwwskazania
Uroda

Przeciwwskazania do stosowania oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki jest stosowany od dawna w ziołolecznictwie oraz przemyśle farmaceutycznym. Nasiona czarnuszki są powszechnie znane ze względu na ich dobroczynne działania zdrowotne.

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka jest rośliną rosnącą w obrębie basenu Morza Śródziemnego i uprawianą od zarania dziejów. Już w czasach starożytnych, a nawet w Księdze Izajasza możemy znaleźć wzmianki o jej istnieniu. Roślina ta jest również nazywana „czarnym kminkiem” i posiada ostry smak.

Działanie oleju z czarnuszki

Olej z tej rośliny jest uzyskiwany poprzez tłoczenie nasion na zimno, gdyż są one bogate w tłuszcz. Oprócz tego w oleju tym znajdziemy garbniki jak również olejki eteryczne. Ze względu na zawarte w nim przeciwutleniacze, biotynę czy kwasy nienasycone doskonale sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także ma swoje zastosowanie w kosmetologii i farmakologii. Olej ten nie jest przeznaczony do smażenia, a po otwarciu może być używany przez okres trzech miesięcy.

Jakie są właściwości oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki ma duże właściwości lecznicze dzięki tymochinonie, który działa przeciwnowotworowo, antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie czy przeciwwirusowo. Dzięki tym właściwościom doskonale sprawdza się w przypadku chorób reumatycznych czy cukrzycy. Olej z czarnuszki możemy zastosować również w przypadku przeziębień, alergii oraz wtedy, kiedy w organizmie toczy się stan zapalny. Produkt ten możemy zastosować także w zaciszu swojego domu jeśli mamy problemy z wypadaniem włosów. Stosowanie oleju z czarnuszki wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawia odporność.

Olej z czarnuszki przeciwwskazania

Jak każdy produkt, tak samo i olej z czarnuszki może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, zwłaszcza jeśli będziemy stosować go w nadmiarze. Do głównych objawów jakie mogą wystąpić po zażyciu za dużej jego ilości zaliczyć możemy:
– bóle głowy
– nudności
– bóle brzucha
– zawroty głowy i omdlenia
– zaburzenie pracy nerek
– zaburzenie pracy wątroby
Objawy zewnętrzne związane ze stosowaniem oleju:
– świąd
– wysuszenie skóry
– alergie
Przeciwwskazaniami do stosowania oleju z czarnuszki jest ciąża, ponieważ jego stosowanie może doprowadzić do zaprzestania pojawiania się skurczów macicy oraz przez osoby posiadające niskie ciśnienie.
Olej z czarnuszki możemy bez problemu kupić w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością czy sklepach zielarskich.

Olej z czarnuszki zastosowany w dawkach zgodnych z zaleceniami farmaceuty lub lekarza rodzinnego z pewnością przyczyni się tylko do poprawy naszego zdrowia, dlatego warto posiadać go w domu.