Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle atrakcje Kijowa

Atrakcje Kijowa. Co zobaczyć podczas wyjazdu do stolicy Ukrainy?

Data publikacji 26 marca 2021

Kijów jest stolicą Ukrainy i największym miastem w tym kraju. Co ciekawego warto zobaczyć podczas wyjazdu do Kijowa? Oto lista najciekawszych atrakcji!

Kijów – rys historyczny

Początki Kijowa to V wiek naszej ery, gdy na terenie dzisiejszego miasta założono placówkę handlową łączącą ważny szlak pomiędzy Konstantynopolem a Skandynawią. W późniejszych wiekach miasto było wielokrotnie podbijane przez liczne plemiona, w tym Wikingów i Słowian.

Od XIV wieku Kijów należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego, natomiast po unii lubelskiej do Korony Polskiej. Od tego czasu nastąpił intensywny rozwój miasta. Obecnie jako stolica Ukrainy stanowi ono najważniejszy ośrodek polityczny, kulturalny, edukacyjny, gospodarczy i komunikacyjny kraju.

Atrakcje turystyczne Kijowa

Kijów zachwyca swoją architekturą, w szczególności zabytkami sakralnymi – soborami, cerkwiami i monasterami. Na uwagę zasługują również atrakcje Kijowa jak słynne place, które były świadkami wielu ważnych wydarzeń oraz muzea.

1. Sobór Mądrości Bożej
To cerkiew znajdująca się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, która pochodzi z okresu średniowiecznego, ale zawiera również nowożytne elementy. Zdobiona jest charakterystycznymi kopułami w kolorach zieleni i złota. Obecnie na jej terenie znajduje się muzeum.

2. Ławra Peczerska
Prawosławny klasztor, który jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Historia Ławry Peczerskiej sięga XI wieku. Obejmuje zabudowania jak sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, nadbramna cerkiew Świętej Trójcy, Bliskie i Dalekie Pieczary i inne. Ze względu na swoją wartość także wpisana jest ona na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Zrekonstruowany zespół klasztorny, który został zniszczony w latach trzydziestych XX wieku przez Komunistyczną Partię Ukrainy.

4. Funikular
Funikular jest kolejką, która prowadzi pod monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

5. Rzymskokatolicki kościół pw. św. Mikołaja
Neogotycki kościół, który znajduje się w centrum miasta.

6. Plac Niepodległości
Słynny Majdan w Kijowie, miejsce odbywania się ważnych uroczystości państwowych i wydarzeń kulturalnych. Na jego terenie znajdują się Lacka Brama z figurą archanioła Michała, kolumna z bóstwem Berehynią (Brzeginią), pomnik Kozaka Mamaja i pomnik legendarnych założycieli Kijowa.

7. Złota brama
Zrekonstruowana brama średniowieczna, która stała na wjeździe do grodu.

8. Muzea
W Kijowie znajdują się także ciekawe muzea, w tym Muzeum Czarnobyla, Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej, dom i muzeum Michaiła Bułhakowa.

Zakopane wita

Redakcja willa-koala.pl

Witajcie na willa-koala.pl, gdzie nasz zespół ekspertów z obszarów turystyki, zdrowia i diety łączy swoją wiedzę, aby dostarczać unikalne i inspirujące treści. Zapraszamy Was do podróży przez świat fascynujących miejsc, zdrowego stylu życia i praktycznych porad żywieniowych, tworząc wspólnie przestrzeń do odkrywania harmonii między podróżami, zdrowiem a smakiem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

torba podróżna